Esztétikai fogászat

Fogászat

A fogászati vizsgálatok és kezelések a szájüreg és fogak betegségeivel foglalkozó szakterület. Fogorvos, fogászati asszisztens és dentálhigiénikus segíti Önt, hogy mosolya a legfájdalommentesebben, gyorsan újra felhőtlen legyen.

Családias hangulatú rendelőnkben igyekszünk minden problémájukra rövid határidővel és magas minőségben megoldást találni.

Forduljon bizalommal fiatal de tapasztalt Fogorvosnőnk felé.

A téma szakértője: Dr. Pap Rita

Soroksár fogászat

Foghúzás után

Az eltávolított fog helyén véralvadék alakul ki, amely lezárja a foghiány következtében kialakult lyukat, így akadályozva meg azt, hogy a sebbe baktériumok bekerüljenek és a csontfelszínen megtapadva gyulladást, fertőzést okozhassanak.

A húzást követően a fogorvos tamponálja a fog helyét, azaz egy tampont/ gézt helyez a fog helyére. Ezt a betegnek legalább húsz percig óvatos ráharapással a seben kell tartani.

Tilos

  • a sebet szívogatni, öblögetni, köpködni, mivel ezzel gátoljuk a véralvadást,
  • tejtermék fogyasztása 3 napig,
  • apró és nagyobb magvas ételek fogyasztása, pl. mák, szezám mag 3 napig,
  • alkohol és kávé fogyasztása foghúzás után két napig,
  • dohányzás foghúzást követő 6 órában,
  • a túlzott erőkifejtés, hajlongás foghúzás után két napig.

Amíg tart az érzéstelenítő hatása nem szabad terhelni a fogakat, így nem javallott enni és inni, érdemes legalább a húzás napján puhább ételeket fogyasztani.

A foghúzást követően előfordulhat kisebb vérzés, emiatt nem kell aggódni, azonban ha a vérzés folyamatos, vagy kiterjedt, mindenképpen orvoshoz kell fordulni!

foghúzás

Rögzített fogpótlások (koronák, hidak, héjuk, betétek)

Rögzítettnek nevezzük azokat a fogpótlásokat, amelyeket speciális ragasztóanyaggal a lecsiszolt fogakra/implantátumokra a páciens számára oldhatatlan módon fixálunk.

A beavatkozás menete:

    A kivizsgálás és alapos tervezés után a beavatkozás első lépéseként a pillérfogakat megfelelő érzéstelenítés mellett előkészítjük. Az így előkészített fogakat tartalmazó és a vele szemben levő állcsontról is lenyomatot veszünk. Rögzítjük az állcsontok egymáshoz való viszonyát, és meghatározzuk a készülő fogpótlás színét.

    A fogtechnikus ezen információk alapján egy, vagy több próba közbeiktatásával elkészíti a fogpótlást, ami kipróbálás után ideiglenes vagy végleges ragasztással kerül a helyére.

    egészséges mosoly

    A beavatkozás elmaradásának következményei

      A foghiányok azon kívül, hogy esztétikailag hátrányosak, csökkentik a rágás hatékonyságát, így az egész rágórendszerre hatással vannak. A hiányt határoló fogak elvándorolnak, eldőlnek, a szembe levő fogak kinőnek és ezáltal zavart, túlterhelést okozhatnak a rágóizomzatban, az állkapocsízületben, illetve a fogazatban. Ezek kijavítása minél később történik, annál bonyolultabb és költségesebb, eseteként megoldhatatlan is lehet, illetve kompromisszumok megkötésével kell járjon.

      A rögzített fogpótlás készítése közben előforduló leggyakoribb komplikációk, szövődmények

      Érzékenység, fogfájás

      A csiszolás, illetve a beragasztást követő napokban fokozott hideg-meleg érzékenység, fájdalom felléphet. Előfordulhat a fogideg érintettsége miatt gyökérkezelés szükséges, ebben az esetben az elkészült pótlást a gyökérkezelés időtartama alatt ideiglenesen ragasztjuk.

      Kényelmetlenség, ráharapásos fájdalom az adaptációs periódus alatt

      A rögzített fogpótlás beragasztását követő időszakban előfordulhat, hogy kényelmetlennek érzi a fogművet. Ez általában néhány hét alatt megszűnik.

      A híd törése vagy a porcelán lepattanása

      A következő okok miatt jelentkezhet: Nem megfelelő használat, pl. kemény tárgyak (ceruza) vagy kemény ételek (porc, csont, pirítós stb.) gyakori rágása fogakat vagy az arcot ért ütés vagy a fogsorok erőteljes összekoccanása (baleset, sport stb.) Túlterhelés, amelynek leggyakoribb oka a fogcsikorgatás, ritkábban a kompromisszumos tervezés. Forró és hideg ételek/italok gyakori egymás után váltogatott fogyasztása.

      A fogpótlás élettartama nagymértékben attól függ, hogyan tisztítják. A kritikus helyek a fog és a fogmű záródási vonalában vannak, főképpen a fogak közötti területen. Ezért különös hangsúlyt kell fektetni a tisztítására! Rendszeres (napi 2x) fogmosás mellett szükséges a fogak között speciális fogselyem vagy egy speciális – interdentális – fogkefe használata! Fontos, hogy a híd alatt se maradjon ételmaradék, ehhez egy speciális kis fogkefét, vagy erre a célra kifejlesztett fogselymet (Superfloss – Oral B) érdemes használni. Erre a célra a szájzuhany vagy szónikus fogkefék használata is megfelelő. Kérje a szájhigiénikusunk segítségét, aki minden, létező eszköz használatát megtanítja Önnek.

      Elhanyagolt fogpótlások következményekkel járnak, tartós ínygyulladást, illetve a fogak elvesztését is okozhatják!

      FONTOS! A fogpótlások is időközönként (amikor már nem felelnek meg a követelményeknek) cserére szorulnak. A félévenkénti ellenőrzések alkalmával (ami a garancia feltétele is) a fogorvos ellenőrzi a széli záródást, az íny állapotát, a harapást stb., és ha szükséges, javaslatot tesz a fogpótlás cseréjére.

       Az általunk készített FOGPÓTLÁSRA az átadástól számított 1,5 évig terjedő garanciát vállalunk, amennyiben a páciens megjelenik a megbeszélt kontrollvizsgálatokon.

      A fogpótlást rögzítő fogak állapotára garanciát nem tudunk vállalni.

      Kivehető fogpótlás (teljes, részleges)

      Abban az esetben, ha az egyik, vagy mindkét állcsont teljesen fogatlan, akkor a fogpótlásra két lehetőség van: beültetés, rögzített és a kivehető fogpótlás, esetleg ezek kombinációja.

      A teljes kivehető pótlások eseten tudomásul kell venni a következőket:

      A teljes kivehető fogsor csak egy segédeszköz, és nem tudja helyettesíteni teljes mértékben a hiányzó fogakat. A rágás hatékonysága gyengébb.

      A fogsor a rágóerőt az állcsontok felé a nyálkahártyán keresztül közvetíti a csontra.

      kivehető fogpótlás

      Ebből a fentebb említett nem természetes terhelésből következik, hogy a fogorvosnak a szakma szabályainak betartásával igyekezni kell a fogsort minél nagyobb területre kiterjeszteni, így csökkentve az egységnyi felületre jutó terhelést és növelve a tapadóerőt. A kiterjesztés ellenére is a csontok fokozatos sorvadasa varható, ami a fogsorok meglazulásával jár és szükségessé teszi az időnkénti javítást, cserét.

      Az utolsó fog eltávolítása után meg kell várni a csont gyógyulását. Ez az idő több tényezőtől függ, de minimum 4 hét. A megfelelő gyógyulási idő kivárásának elmulasztása később a fogsor meglazulásához vezet.

      Nem fix a rögzítése, ezért mindig van több-kevesebb mozgása.

      Meg kell tanulni viselni, beszélni és rágni vele. Nem mindenkinek válik be egyformán, ez függ a meglévő csont minőségétől, a nyálkahártya vastagságától, az egyéni toleranciától és még sok egyéb tényezőtől.

      A fogsor nem rögzül fixen, mint a saját fogak. Gyakran idő kell a megfelelő tapadás kialakulásához, illetve a viselőjének aktív közreműködése szükséges ahhoz, hogy megszokja, hogy megtanuljon vele beszélni, enni stb. Előfordul, hogy akár fél év is szükséges, ameddig teljesen sajátjának érzi a fogsorát.

      A fogsor készítésének fázisai:

      • első lenyomat (anatómiai),
      • második lenyomat (funkciós),
      • harapás meghatározás,
      • a fogsor próbája,
      • a kész fogsor átadása,
      • a szükséges igazítások elvégzése.

      A fogsor próbája egy nagyon fontos fázis, amikor Önnek lehetősége van a fogsor alakjának, színének, méretének ellenőrzésére. Az ön felelőssége, hogy ebben a fázisban alaposan tekintse meg a készülő fogsort, mert ilyenkor még az igényei a lehetőségekhez mérten figyelembe vehetőek. Később már nincs lehetőség a fogsor esztétikai módosítására. Amennyiben nem jelez kifogást a fogsor megtekintésekor, akkor az ebben a formában fog elkészülni.

      A fogsor viselésének szabályai:

      A fogsort a természetes fogakhoz hasonlóan nagyon tisztán kell tartani, különben fogkő rakódik rá, kellemetlen szaga lehet, a nyálkahártya gyulladását okozhatja stb.

      Garancia:

      A kivehető fogsor, ahogy a fogsor készítése előtt tájékoztattuk, – nem tudja teljes mértékben helyettesíteni a természetes fogakat. Viselése az első időben egyénileg változó mértékben kellemetlenségeket okozhat, megszokása egy hosszú folyamat, ami nagy türelmet igényel. Ezért, ha szükséges, a megfelelő korrekciókat a fogsoron ingyen végrehajtjuk. Szakszerű viselés ellenére bekövetkezett törést 1 évig ingyen javítjuk. Házi csiszolgatás, nem megfelelő ragasztóval történő ragasztás a garancia elvesztéséhez vezet. Más fogorvosi rendelőben történő beavatkozás, vagy velünk nem szerződött fogtechnikussal való javítás miatt a garancia szintén elveszik.

      Mit is javasolt enni fogfehérítés után?

      fogfehérítés Soroksár Medical

      A fogfehérítés nem ér véget a kezelés után közvetlenül, hiszen még napokig „dolgozik fogainkon” a fehérítő anyag. Emiatt kevesen tudják, hogy fogfehérítés után javasolt bizonyos ételeket kerülni 10-14 napig és ún. „fehér diétát” tartani.

      Elég egyszerű, ahogy a neve is mutatja: főként világos, fehéres színű ételek fogyasztása javasolt, mint a csirke, pulyka, hal, tojás, rizs, pékáruk. Lényege ugyanis az, hogy amíg a fehérítő hatás dolgozik, addig ne terheljük meg fogaink (színét) erős pigmenteket tartalmazó ételekkel, amik elváltoztathatják a kívánt (fog)színt.

      Aggodalomra semmi ok, ugyanis ez nem tekinthető klasszikus diétának, tehát szinte bármit lehet fogyasztani, hiszen szerencsére fehér csoki is létezik, illetve borból is van fehér.

      A fehér diéta lényege, hogy az optimális eredmény érdekében a következőket javasolt a fogfehérítést követő 10-14 napig fogyasztani.

      fogfehérítés Soroksár Medical

      Miket ajánlott enni fogfehérítés után?

      • Tejtermékek (színezetlen)
      • péksütemények
      • sovány húsok
      • rizs
      • krumpli
      • tojás
      • körte
      • vajretek
      • banán
      • paprika (tv)
      • tészta
      • tofu
      • mandula
      • kesudió
      • mogyoró
      • szotyi
      • csicseriborsó
      • karfiol
      • habarással készült főzelékek
      • Tejtermékek (színezetlen)
      • péksütemények
      • sovány húsok
      • rizs
      • krumpli
      • tojás
      • körte
      • vajretek
      • banán
      • paprika (tv)
      • tészta
      • tofu
      • mandula
      • kesudió
      • mogyoró
      • szotyi
      • csicseriborsó
      • karfiol
      • habarással készült főzelékek

      Fogászati árlista

      Konzultáció 5.000 Ft
      Kezelési terv (amely a kezelés árából levonásra kerül) 10.000 Ft
      Intraorális rtg felvétel 4.000 Ft

      Fogmegtartó kezelések

      Fognyaki tömés 18.000 Ft
      Frontfog tömés 25.000 Ft
      Egyfelszínű tömés 20.000 Ft
      Kétfelszínű tömés 23.000 Ft
      Háromfelszínű tömés 26.000 Ft
      Pulpasapkázás, alábélelés 4.000 Ft
      Fognyaki érzékenység kezelése 3.000 Ft
      Ideiglenes tömés 3.000 Ft
      Cement tömés 15.000 Ft
      Gyógytömés 10.000 Ft
      Tejfog tömés 15.000 Ft
      Barázdazárás 10.000 Ft
      Fogkőeltávolítás és polírozás 16.000 Ft – 24.000 Ft

      Endodontiai kezelések

      Gyökérkezelés

      (a fog megnyitása, gyökércsatorna tágítása, gyógyszeres lezárása)

      Egy gyökércsatorna 20.000 Ft
      Két gyökércsatorna 25.000 Ft
      Három vagy több gyökércsatorna 30.000 Ft
      Átöblítés 5.000 Ft

      Gyökértömés

      (ára a fog végleges restaurációját nem tartalmazza)

      Egy gyökércsatorna 16.000 Ft
      Két gyökércsatorna 20.000 Ft
      Három vagy több gyökércsatorna 25.000 Ft
      Tejfog trepanálás 10.000 Ft

      Gyökértömés eltávolítása

      Egy gyökércsatorna 16.000 Ft
      Két gyökércsatorna 20.000 Ft
      Három vagy több gyökércsatorna 25.000 Ft
      Üvegcsap 20.000 Ft
      Elektrokauter 5.000 Ft

      Fogpótlás

       

      Fémkerámia korona 49.000 Ft
      Nikkelmentes fémkerámia korona 55.000 Ft
      Cirkon korona 70.000 Ft
      Inlay/onlay/overlay 45.000 Ft
      Öntött csapos műcsonk 30.000 Ft
      Csonkfelépítés 10.000 Ft
      Ideiglenes korona 13.000 Ft
      Korona levágás pillérenként 8.000 Ft
      Teljes kivehető fogsor állcsontonként 160.000 Ft
      Részleges kivehető fogsor állcsontonként 160.000 Ft
      Fémlemezes részleges kivehető fogsor 180.000 Ft
      Valplast rugalmas fogsor 220.000 Ft
      Kombinált kivehető fogpótlások egyéni árajánlat alapján
      Alábélelés 45.000 Ft
      Fogsor javítása (törés, kapocspótlás) 20.000 Ft -tól
      Rögzített fogpótlás visszaragasztása, idegen munka esetén (pillérfoganként) 8.000 Ft
      Harapásemelő 30.000 Ft

       

      Szájsebészeti kezelések

      Fogeltávolítás

      Egy gyökerű fog 12.000 Ft – 15.000 Ft
      Két vagy több gyökerű fog 25.000 Ft
      Gyökér eltávolítás 20.000 Ft – 25.000 Ft
      Varratbehelyezés 5.000 Ft

      Esztétikai fogászati kezelések

      Fogfehérítés otthoni 40.000 Ft – 60.000 Ft
      Fogfehérítés gyökérkezelt fogon 20.000 Ft
      Fogékszer felragasztása 20.000 Ft